TOYOTA KLUB Česká Republika
Právě je sob 17.08.2019, 14:52

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 88 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Prius II neštartuje
PříspěvekNapsal: úte 23.01.2018, 23:08 
Řidič
Tyto výkonnější baterie jsou vhodné pro stop-start systémy, ale v Priusech se na stop-start používá HV (~200 V) baterie. Stejně tak na provoz klimatizace. 12V okruh je pak zásoben z měniče, takže baterka se za provozu pomaličku nabíjí a až je nabitá, tak se fláká. Proto vydrží déle než v jiných autech, kde je potřeba na startování a vyrovnávání výkonu alternátoru.
 Offline Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: stř 24.01.2018, 13:10 
Řidič
esprit-bohužel nemáte s 12V baterií u Priusu úplnou pravdu. Pokud byste si o tom chtěl více počíst musíte "zabloudit" na zahraniční servry,třeba i od Toyoty Wikipedie kde se dozvíte skutečnost.12V akumulátor má menší rozměry i kapacitu nabíjení,protože nezajišťuje start auta,ale napájení EPS,vodního čerpadla,rádio/navigační systém,přístrojovou desku,světla,stěrače a brzdové čerpadlo.Je napájena po zapnutí režimu READY pomocí převodníku DCDC z vysokonapěťového akumulátoru a jeho hlavním účelem je zapnutí počítačů PRIUSU.Proto je doporučováno nepoužívat příslušenství dlouze ve vypnutém stavu/na parkovišti/.Doporučeno je mít zapnuté READY s P aby docházelo k dobíjení 12V akumulátoru.Proto je i doporučen akumulátor AGM a to je právě ten ,který zde na stránkách někdo oskenoval/ten je pro PII/,pro PIII je s vyšší kapacitou a dle zastoupení toyoty.cz stojí okolo 4500 Kč s 3 roky záruky.Vzhledem k tomu,že je předpokládaná větší životnost, tak si myslím, že je to dobrá koupě přes zastoupení TOY,neboť zde v ČR je vozí jen jedna firma na zakázku a chce za ni téměř 7 tis.Kč
 Offline Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: stř 24.01.2018, 14:41 
Navigátor
Ale vždyť to esprit píše v podstatě totéž.....

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: stř 24.01.2018, 14:57 
Člen Týmu
p1947: Já tomu pořád nějak nerozumím. Když to shrnu - máme dva akumulátory, jeden za cca 1200,- Kč, druhý za cca 5000,- Kč (nebo více). Oba poslouží stejně, protože se asi nedá předpokládat, že by proud z toho dražšího byl tak nějak "lepší". :) Přesto je výhodnější koupit ten dražší. Za sebe můžu říci, že bych se nejdříve musel hodně uhodit do hlavy. Teprve potom bych si ten minimálně čtyřnásobně dražší pořídil. A to platí obecně, nejen pro autobaterie. Tedy alespoň u mne.
 Offline Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: stř 24.01.2018, 20:08 
Navigátor
Nemá náhodou AGM oproti klasickým olovenym ACCU inú nabíjaciu krivku? Potom by sa človek nemal čudovať že keď tam dáte iný typ akumulátoru, tak že odíde skôr.
 Offline Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: stř 24.01.2018, 21:09 
Řidič
kasy-také jsem to nechápal až se mi podařilo dostat na jednu stránku zahraničního servru,kde experti na hybridy vysvětlují toto. U 12V akumulátoru hybridního auta dochází k DEEP cykle,což je vlastně hluboký cyklus nabíjení a vybíjení při kterém může častěji docházet k vybíjení pod 30% baterie a klasická baterie byť přizpůsobená jako startovací /Bosch ,Varta/ má tekutý elektrolyl a může tím velice trpět a dříve odejde.Kdežto baterie na principu napuštěného elektrolytu ve skelné tkanině /typ AGM/ snese až hluboký cyklus i k 0% aniž by se s touto baterií něco stalo.
 Offline Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: stř 24.01.2018, 21:19 
Člen Týmu
Moje zkušenost. Mám Prius II r.v. 2008, v provozu od 01/2009. Originál baterie mrtvá v roce 2013. Výměna za stejnou originál Toyota typ AGM Made in Korea, umřela o víkendu. Nahradil jsem bezúdržbovou baterkou Bosh 0 092 S40 220 za 1399,-Kč a vše funguje naprosto normálně. Nikomu nic nedoporučuji, jen moje zkušenost s kvalitou originálních baterii AGM. Baterie Bosh v mé druhé Toyotě Yaris vydrží 7 let. Už dvakrát vyzkoušeno.
 Offline Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: stř 24.01.2018, 23:54 
Řidič
..co je to za termín . " může tím velice trpět a dříve odejde".... je statistika na to,že odejde o polovinu dříve než ta "toyorig" made in korea ?...dnes jsem dal dotaz na jihlavskou firmu :Varta Blue Dynamic 12V 45Ah - 1898,- s DPH - záruka na tři roky../a jako zaměstnanec Bosch 15%sleva/ .prodávají i YUASA..to nemám ještě zjištěnou cenu...."zahraniční servry,třeba i od Toyoty Wikipedie " ...každý si dnes vychvaluje svoje...12V asi moc nepracuje na napájení čerpadel - možná jen chvíli- po vypnutí motoru / to známé cvakání,a projíždění- vypínání okruhů/..jak píšete - po zapnutí je napájení z "velké "baterie...spíš bych řekl z konvertoru...takže velký pokles bych nečekal.
Ohledně YUASA - třeba prodej v Praze :54577CA 12V-45Ah 300A EN bezúdržbová autobaterie YUASA. Napětí: 12 V
Kapacita 20 hod.: 45 Ah
Startovací proud: (EN) 300 A
Cena bez DPH: 1 360 Kč / Cena s DPH: 1 646 Kč

Naposledy upravil ježek2 dne čtv 25.01.2018, 09:15, celkově upraveno 1
 Offline Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: čtv 25.01.2018, 08:42 
Člen Týmu
Jaké by měla ta baterie vlastně dávat napětí? Mám tam vytažený konektor pro Ctek nabíječku s indikací stavu a dle této LED indikace je pořád ve vybitém stavu (ráno, když přijedu do práce, tak indikuje baterii jako plně nabitou, odpoledne při odjezdu z práce už bliká jako vybitá). Když ji nabiju a ihned po nabití změřím, tak dává nějakých 12.25V, když to změřím po týdnu (auto stojí), tak už dá jenom 12.05V. Normální klasické autobaterie mají po nabití cca 12.6V. Takže otázka je, zda to je normální stav (a má nižší napětí, protože není koncipována jako startovací) nebo už je baterie taky na odchodu (je tam originál z výroby, auto vyrobeno v roce 2009). Měřil to někdo?
 Offline Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: pát 26.01.2018, 13:10 
Řidič
ježek2- termín " může tím velice trpět a dříve odejde" je z mého hlediska jasný. Dočetl jsem se od expertů na hybridní technologii,že např.na PIII se nabíjející napětí pohybuje od 13,6V-14,7V v závislosti na stavu akumulátoru a klasické baterie byť jako startovací a uváděné jako alternativa pro hybridní auta /Banner,Varta,Bosch/ mají kyselinu sírovou v tekutém stavu a nesnese tato nabíjející napětí protože následně kyselina sírová začne plynatět a tím pádem se její hladina postupně snižuje a až se tato baterie za podstatně kratší dobu zničí.Jsou zde v ČR i dealerství Toyoty,kteří mají jasně zadané manuály od dovozce a jak s typem baterie tak i s výměnou oleje /v tomto případě 0W-20/ zásadně dodávají do všech hybridních aut ,které zde TOY prodává.Včera jsem byl u nich si nechat namontovat za současná mlhová světla nový výrobek obsahující jak mlhová tak i denní svícení.Proti TOY Tsusho téměř o 50% levněji včetně času/dle zadaných normohodin/.
 Offline Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: pát 26.01.2018, 13:27 
Člen Týmu
p1947: Jak jsem psal někde výše, originál baterie odešla po 5 letech od zakoupení auta. Možná to ani celých 5 let nebylo, nechce se mi to hledat, pár měsíců nahoru nebo dolu není rozhodující. Pokud to tak nějak shrnu, nejlepší pro každého zřejmě bude koupit si takovou baterii, o které je přesvědčen, že je ta nejlepší. Už pro ten pocit. :)
 Offline Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: pát 26.01.2018, 15:41 
Řidič
kasy- v mém PIII je od výroby a to r.2009 a letos začínám 9 rok životnosti. Nemám žádný s ní zatím problém.Včera jsem si nechal dodělat denní svícení a již je to znát na snížené spotřebě, neboť nesvítí celodenně hlavní i parkovací světla,nižší odběr má i ostatní vnitřní elektro a tím i dochází méně častému dobíjení 12v baterie. Uvidíme jak ještě dlouho vydrží. Měl jsem asi štěstí na kus.
 Offline Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: sob 27.01.2018, 09:34 
Řidič
vážně se snížení spotřeby pozná po jednom dni provozu s denními? Ale no tak...hm,tak to já takové "kouzelné" autíčko nemám...reálná spotřeba v tomto období,a s kratšími trasami / 5-12- 20 km/ je 5,2L....nebudu si lhát do kapsy
 Offline Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: sob 27.01.2018, 10:50 
Věčnej rejpal
ježek2 píše:
vážně se snížení spotřeby pozná po jednom dni provozu s denními? Ale no tak...hm,tak to já takové "kouzelné" autíčko nemám..

Urcite jo, psali to i experti na hybridni technologie :-D

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: sob 27.01.2018, 11:58 
Navigátor
Kluci, já se toto téma pokusím rozseknout :-)

Měl jsem několik aut Prius I a II generace a co se týče olověné baterie, nejlépe na tom byly gelovky.
Když jsem měřil napětí na baterii, to se pohybovalo kolem 13,8V a když byla náhodou úplně vybitá tak 14,2V-14,4V.

Zkušebně jsem dal gelovku LEV 12V/45Ah do Priusu I.generace, tři roky s tím jezdil kolega - pak se mě to vrátilo zpátky a gelovka po testu ztratila jenom něco málo ze své kapacity (odhaduji tak 15 procent) s tím že se to na autě nijak neprojevilo.

Na II generaci mě baterka úplně klekla s tím že už nedržela kapacitu, sice o žádný článek nepřišla ale kapacitně byla na nule.
Zřejmě zanesené mřížky v baterii. Vydržela tam od výroby 2006 do 2014, čili slušný výsledek.
Vyměnil jsem ji za 12V/20 Ah tuším Varta za 1000 Kč a žije tam dodnes.

Jenom závěrem, je úplně jedno jakou tam dáte - snad jenom že gelovka více vydrží. AGM je podobná technologie - je to sklelnaté rouno nasáklé elektrolyte, ale gel je gel :-)
DCDC měnič v Priusu na nabíjení se chová velice slušně, takže baterie vydrží velice dlouho a není "vyvařována".
 Offline Profil  
Odpovědět s citací  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 88 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]